Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır Örnekleri

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Fonksiyonellik ve işlevsellik komutası altında, nevi şahsına münhasırlığı nizami bir düzende ifade etmek gerekmektedir. Bu sıradışılığı şık bir ambalajla sunarken, dekorasyon kişinin zevkini de yansıtmalıdır. Türk kültüründe mühim bir yeri olan mutfak, bu kırmızı çizgiler ışığında dekore edildiğinde, kaliteli saatler kaçınılmazdır. Dekorasyonu ilmek ilmek dokuyabilmek adına yakından incelemekte fayda olacaktır.

Dar ve Küçük Mutfak Modelleri

Orta çağdan beri güzel sofraların arka plandaki kahramanı, kişinin kaliteli vakit geçirerek yemek hazırladığı mutlaklardır. Büyük mutfakları dekore etmek daha kolay gibi görünse de, küçük mutfaklar da dekor açısından geniş bir yelpazeye sahiptir.

Bir çok eşyanın ve cihazın içinde yer aldığı mutfaklarda alan olduğundan daha dar görünebilir. Bu mesele küçük ebatlı mutfaklarda fazlasıyla göz önündedir. Bu bakış açısını değiştirmek ise, küçük mutfak dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna verilecek detaylı bir yanıt ile mümkündür.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

 

Küçük mutfakları olduğundan geniş göstermek için renk paleti içinde beyaz ve tonları yoğun olarak yer almalıdır. Açık renkler ise beyazı takip etmelidir. Zira açık tonlar mutfağı varsayılan ölçülerden daha geniş gösterecektir. Zemin alanından tasarruf etmek adına, dekoratif duvar rafları kullanılabilir. Buna ek olarak işlevsel duvar dekorları da listede hazır kıta yerini alabilir.

Eşyalar arasında fonksiyonel bir iş bölümü yapılabilir. Yemek yemek için bar sandalye kullanımı ve çok amaçlı bir masa ya da tezgah seçenekler arasında yer alabilir. Açık raflar da küçük mutfaklar için harika seçimler arasında sayılabilir.  Aynı zamanda boylu boyunca bir tezgah seçimi hem kullanışlı olacaktır hem de mutfak dolabı sayısına zenginlik katacaktır.

Küçük Dokunuşlarla Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dolapları nasıl yapılır suali ise bu aşamadan sonra kaçınılmazdır. Dolaplar, eşyaların ebatları baz alınarak tasarlanmalıdır. Bu temayı tasarlarken gömme ya da derin dolaplar ideal seçenekler arasına adı yazdırmaktadır. Buna ek olarak dolap içi düzenleyicileri ve çekmeceler ilave edilebilir. Minimalist detaylar küçük mutfakların baş kahramanıdır. Böylece eşyalar göz yormazlar. Dolapların minimum olması da mutfak dolapları temizliği nasıl yapılır kaygısını bertaraf edecektir.

Mutfak eşyalarının düzenli bir şekilde yerleştirilmesi alanın daha işlevsel kullanılmasına yardımcı olacaktır. Duvara bıçakları asmak için aparatlar yapılabilir. Duvarlardan boylu boyunca tasarruf edilebilir. Küçük mutfak dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap ararken yol sokak başında tekerlekli adalarla, gömme dolaplarla kesişir.

Yeni mutfak dekorasyon fikirleri

Kabaran Mutfak Dolapları Nasıl Yapılır
Kabaran Mutfak Dolapları Nasıl Yapılır

Küçük bir evde mutfak bir bölme olarak oda ile bitişikse, mutfak dolapları nasıl yapılır sorusu kaçınılmazdır. Bu durumda mutfak iki kapak arasında bir dolap içine gizlenebilir. İhtiyaç dahilinde açılıp kullanıma hazır hale getirilebilir. Aynı zamanda bu formattaki dolaplar için kabaran mutfak dolapları kullanılabilir. İşinin ehli ve konunun hakimi olan bir göz tarafından kabaran mutfak dolapları nasıl yapılır sualine kolayca cevap sunulabilir.

Kontrast renk kullanımı ise mutfağa canlılık kazandırarak temaya hakkıyla hizmet edecektir. Işıklandırmada gün ışığından faydalanmak, ortama daha ferah bir hava katacaktır. Aynı zamanda beyaz ışık kullanımı ve küçük avize seçimleri mutfağı basık görünmekten kurtaracaktır. Işıklandırmada sade bir ambiyans oluşturmak gerekmektedir.

Mutfak Süsleri

Küçük mutfakları adım adım döşerken, estetik görüntü oluşturmak adına duvar kağıtlarından faydalanılabilir. Buna ek olarak küçük çaplı aksesuarlar kullanılabilir. Askılı sepetler ise mutfağa hem estetik hava katar hem de fonksiyoneldir. Regboard, mutfakta depolama alanı olarak kullanılabilir. Her türlü araç gereç içinde muhafaza edilebilir. Aynı zamanda duvar rafları, masa üzeri şamdanlar da aksesuarlar arasında sayılabilirler.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfak Dekorasyon Fikirleri
Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır başlığı altında rengarenk binbir tema yer almaktadır. Bu temaların içindeki stillerin hepsi kendi çapında göz doldurucudur. Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır örnekleri içinden birkaçını yakın kadraja almakta fayda olacaktır.

Mutfak Tasarımları

Mutfak Tasarımları
Mutfak Tasarımları

Fransız temada, duvarlara bordo, kırmızı, bej veya hardal renklerini giydirilerek işe başlanabilir. Mutfağın üst caddesine bir ferforje tavan yaptırılarak tencere ve tava gibi eşyalar yerleştirilebilir. Seramik karolar mutfağın yan sokağındaki tezgahın üzerine işlenebilir. Desenli mutfak havluları ve porselenler aksesuar olarak kullanılabilir.

Retro temalı l mutfak tasarımları nasıl yapılır?

l mutfak tasarımları
l mutfak tasarımları

1940 esintileri taşıyan bu temada mineral veya sıcak tonlar, kırmızı ve beyaz renkleri hükümranlığını sürdürmektedir. Porselenlerin boy göstermesi için açık dolaplar tercih edilmelidir. Vintage perdeler, aplikler bu tasarımdaki can alıcı darbeler arasında sayılacaktır.

Meksika temalı mutfak dolabı tasarımları

Mutfak Dolabı Tasarımları
Mutfak Dolabı Tasarımları

Alışagelmişin dışındalık için meksika tema tam on ikiden bir vuruş olacaktır. Bu tema içindeki ilk fırça darbesi rüstik olacaktır. Mutfağın bir bölmesinde o meksika atmosferini perçeminden yakalamak adına talavera seramikler kullanılmalıdır. Aksesuar olarak şamdan ve vazolar baş köşede yerini almalıdır.

Modern mutfak tasarımları

En İlginç Mutfak Tasarımları
En İlginç Mutfak Tasarımları

Oldukça yalın, temiz ve sofistike bir görüntüsü olan çağdaş gün mutfakları içinde duvarlar alabildiğine boş olmalıdır. Şatafattan uzak bu stil içinde endüstriyel tasarımlar ile yollar sıkça kesişmektedir. Renk kalabalığından uzak, sıradışı çizgiler üzerine eklenen minimum dokunuşlar bu tarzın nişanesidir. Perde için ise organik ya da nubby kumaşlar harika olacaktır.

Belli başlı köşe noktaların bam teline basarak, mutfak dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap vermek mümkündür. Verilen cevaplar doğrultusunda da ortaya arzulanan esintilerin kol gezdiği bir stil çıkarmak oldukça kolaydır.

Bir yanıt yazın